Jakie trzeba ponieść koszty przy wynajmie biura?
Dodano: 2021-05-31
Każda firma musi mieć swoją siedzibę. Żeby zaś zyskać przestrzeń, w której będzie się dało zorganizować pracę, można wybrać jeden z dwóch sposobów. Pierwszą opcją jest wzniesienie własnego budynku bądź kupno odpowiedniej przestrzeni biurowej. Jest to oczywiście rozwiązanie korzystne pod tym względem, że dzięki niemu zyskuje się coś na własność. Nie zawsze da się je jednak wcielić w życie. Niekiedy los firmy jest zbyt mało pewny, by można było myśleć o inwestycji na całe lata. W takiej sytuacji korzystnym wyjściem staje się nie kupno, lecz wynajem biura.
W porównaniu do budowy czy kupna budynku na własność wynajem jest o tyle lepszy, że nie wiąże się z koniecznością wykładania dużej kwoty naraz. Zamiast tego pieniądze odprowadzane są co miesiąc w znacznie mniejszej ilości. Z tego względu wynajem jest korzystniejszy w perspektywie krótkoterminowej. Natomiast im więcej czasu upływa, tym bardziej rosną wydatki. Może nawet dojść do sytuacji, w której zsumowany koszt comiesięcznego czynszu przekroczy kwotę kupna przestrzeni biurowej. Jest to jednak oczywiście uzależnione od tego, jaka dokładnie jest wysokość czynszu.
Decydujące czynniki
Co decyduje o wysokości czynszu? Czynnikiem, który ma na nią chyba największy wpływ, jest oczywiście wielkość wynajmowanej powierzchni. Naturalnie na wynajem kilku małych pomieszczeń przeznaczymy mniejszą kwotę niż na całe piętro rozległego budynku. Wielkość powierzchni nie jest jednak jedynym aspektem, który decyduje o kosztach związanych z wynajmem biura. Znaczenie ma też miejsce, w którym znajduje się budynek. W jednej lokalizacji zapłacimy więcej, a w innej mniej za taką samą powierzchnię. Może się wręcz okazać, że wynajęcie dużego obszaru w jednym miejscu wyniesie nas mniej niż wynajęcie mniejszego obszaru w innym miejscu.
Trzeba także pamiętać o tym, że na koszty związane z użytkowaniem danej przestrzeni nie składa się tylko czynsz płacony właścicielowi. To oczywiście największa część kwoty, ale nie jedyna. W ostateczną sumę wliczają się także opłaty dodatkowe związane z obsługą lokalu (tak zwany czynsz administracyjny) oraz opłaty za media (woda, prąd, internet, telefon). Wysokość tych ostatnich zależy więc od tego, jak intensywnie pracownicy z danego biura będą korzystać z poszczególnych mediów.