Wynajem nieruchomości, niezależnie od tego, czy mowa o prywatnym mieszkaniu, czy lokalu usługowym zawsze wiąże się z dopełnieniem określonych formalności. Co do zasady najważniejsza jest umowa najmu, którą sporządza się w dwóch jednakowych egzemplarzach dla najemcy i wynajmującego. Obie strony są też zobowiązane do jej podpisania. Jakie dokumenty są niezbędne do przygotowania takiej umowy najmu? O jakich innych formalnościach należy pamiętać przy wynajmie biura? O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym artykule.

Jakie dokumenty są potrzebne przy wynajmie biura?

Dla sporządzenia umowy najmu największe znaczenie ma potwierdzenie tożsamości najemcy i wynajmującego. Przykładowo osoba fizyczna zainteresowana biurem do wynajęcia w  kujawsko-pomorskim lub innym województwie musi potwierdzić swoją tożsamość, okazując np. dowód osobisty. Niekiedy dodatkowo mogą przydać się też referencje od poprzedniego wynajmującego. Wynajmujący z kolei powinien okazać dokumenty potwierdzające przysługujące mu prawo do dysponowania określonym lokalem. Ponadto w umowie nie może zabraknąć jego zgody na prowadzenie przez najemcę działalności gospodarczej w danym lokalu.

Formalna strona wynajmu biura – co jeszcze warto wiedzieć?

Oprócz umowy najmu przy wynajmie biura warto zadbać też o sporządzenie załączników. Te uszczegółowią relacje między najemcą i wynajmującym np. w zakresie eksploatacji lokalu lub rozliczania opłat. Dodatkowo uregulują kwestie nieujęte w samej umowie. Mowa np. o protokole zdawczo-odbiorczym, który obejmuje opis stanu technicznego lokalu oraz spis jego aktualnego wyposażenia. Niezbędne może okazać się również przygotowanie zgód lub pozwoleń np. na adaptację wynajętych pomieszczeń zgodnie z określonymi potrzebami najemcy bądź montaż szyldów na elewacji budynku.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.