Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele zmian, które mocno wpłynęły na pracodawców i pracowników biurowych. Odgórne wymogi i zalecenia sprawiły, że przez wiele miesięcy część osób musiała pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym. Rząd zaczął luzować obostrzenia, co z jednej strony pozwala po części wrócić do pracy stacjonarnej, a z drugiej rodzi kolejne pytania dotyczące organizacji stanowisk pracowniczych. Jak wygląda przyszłość biur po pandemii?

Problemy z pracą zdalną

System pracy zdalnej w niektórych zawodach się sprawdził, natomiast w innych był uciążliwy. Największe problemy miały osoby na stanowiskach kierowniczych, które potrzebują fizycznej obecności do skutecznego zarządzania zespołem. Obecnie pracownicy wracają do biur, ponieważ praca w domu w wielu przypadkach była niekomfortowa. Nie każdy miał odpowiednio wyposażone stanowisko czy wolną przestrzeń, do której nie mieli dostępu członkowie rodziny. Do tego istniały problemy w komunikacji między poszczególnymi pracownikami. Trudno było np. przyuczać nowe osoby. Do tego wiele firm nie mogło całkowicie zrezygnować z pracy stacjonarnej, ponieważ oferowane przez nich usługi straciłyby na jakości.

Przyszłość stanowisk biurowych

Zagrożenie wciąż nie minęło, dlatego ciągle obowiązuje zachowanie bezpiecznej przestrzeni w wielkości 1,5 m odległości między poszczególnymi stanowiskami, dostęp do środków ochrony osobistej, czy dezynfekcja powierzchni wspólnych. Do tego pracownicy powinni pracować na zmiany, aby w określonej porze nie siedzieli zbyt blisko siebie i za często się nie mijali. Zachowanie odpowiedniej odległości może wymagać innego ustawienia biurek. Meble nie powinny zmuszać do bliskiego kontaktu między pracownikami i nie mogą za bardzo przeszkadzać w sprzątaniu części wspólnych. Trzeba również pamiętać o odpowiednich warunkach na konferencjach i szkoleniach. Większość firm nie jest w stanie zrezygnować z wynajmu powierzchni biurowych. Wszystko wskazuje na to, że najpopularniejszy pozostanie model hybrydowy, który wymaga przynajmniej częściowego wykorzystywania biur oraz sal konferencyjnych.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.