Model biur po pandemii

Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele zmian, które mocno wpłynęły na pracodawców i pracowników biurowych. Odgórne wymogi i zalecenia sprawiły, że przez wiele miesięcy część osób musiała pracować zdalnie lub w systemie hybrydowym. Rząd zaczął luzować obostrzenia, co z jednej strony pozwala po części wrócić do pracy stacjonarnej, a z drugiej rodzi kolejne pytania dotyczące organizacji stanowisk pracowniczych. Jak wygląda przyszłość biur po pandemii?
 

Problemy z pracą zdalną 

 
System pracy zdalnej w niektórych zawodach się sprawdził, natomiast w innych był uciążliwy. Największe problemy miały osoby na stanowiskach kierowniczych, które potrzebują fizycznej obecności do skutecznego zarządzania zespołem. Obecnie pracownicy wracają do biur, ponieważ praca w domu w wielu przypadkach była niekomfortowa. Nie każdy miał odpowiednio wyposażone stanowisko czy wolną przestrzeń, do której nie mieli dostępu członkowie rodziny. Do tego istniały problemy w komunikacji między poszczególnymi pracownikami. Trudno było np. przyuczać nowe osoby. Do tego wiele firm nie mogło całkowicie zrezygnować z pracy stacjonarnej, ponieważ oferowane przez nich usługi straciłyby na jakości.
 

Przyszłość stanowisk biurowych 

 
Zagrożenie wciąż nie minęło, dlatego ciągle obowiązuje zachowanie bezpiecznej przestrzeni w wielkości 1,5 m odległości między poszczególnymi stanowiskami, dostęp do środków ochrony osobistej, czy dezynfekcja powierzchni wspólnych. Do tego pracownicy powinni pracować na zmiany, aby w określonej porze nie siedzieli zbyt blisko siebie i za często się nie mijali. Zachowanie odpowiedniej odległości może wymagać innego ustawienia biurek. Meble nie powinny zmuszać do bliskiego kontaktu między pracownikami i nie mogą za bardzo przeszkadzać w sprzątaniu części wspólnych. Trzeba również pamiętać o odpowiednich warunkach na konferencjach i szkoleniach. Większość firm nie jest w stanie zrezygnować z wynajmu powierzchni biurowych. Wszystko wskazuje na to, że najpopularniejszy pozostanie model hybrydowy, który wymaga przynajmniej częściowego wykorzystywania biur oraz sal konferencyjnych.