Prowadzenie własnej działalności zazwyczaj wiąże się z koniecznością wygospodarowania przestrzeni biurowej. Rozglądający się za odpowiednim lokalem przedsiębiorca ma do wyboru zakup lub wynajem. Dlaczego warto zdecydować się na drugą z możliwości? Jakie są zalety i wady wynajmu przestrzeni biurowej?

Korzyści, jakie wiążą się z wynajęciem biura

Koronawirus w dużym stopniu zmienił nasze pojęcie pracy biurowej i sprawił, że większość naszych działań przeniosła się do Internetu. Choć niewątpliwie wygodna, praca zdalna cechuje się jednak wieloma wadami, których nie ma praca w biurze. Również zakup lokalu pod działalność gospodarczą nie jest tak dobrym pomysłem jak wynajem. Do najważniejszych powodów, dla których warto wynająć powierzchnię biurową, należą m.in.:

  • Oszczędność – wynajem jest po prostu tańszy niż zakup biura. Co więcej, w pierwszym przypadku koszty są rozłożone w czasie i łatwiejsze do bieżącego regulowania, co może być szczególnie cenne dla małych lub początkujących przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że czynsz, który płacisz, wlicza się do kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu miesięczny wydatek jest jeszcze niższy.
  • Reprezentacyjność – To, jak wygląda twoje środowisko pracy, wpływa nie tylko na komfort pracowników, lecz również na opinię osób z zewnątrz – a wszyscy znamy przecież siłę pierwszego wrażenia. W odróżnieniu od pracy „z domu”, wynajmowanie biura pozwala na wydzielenie reprezentacyjnego gabinetu lub pomieszczenia, w którym przyjmowani będą kontrahenci i najważniejsi klienci.
  • Elastyczność – w odróżnieniu od biura posiadanego na własność, wynajem nie przywiąże cię do jednego miejsca. Będziesz mógł w każdej chwili przenieść siedzibę firmy w inne miejsce. Jeżeli zaś postanowisz zakończyć działalność, nie będziesz miał problemu z odsprzedażą bezużytecznego lokalu.
  • Spotkania i konferencje – w przestrzeni biurowej możesz wydzielić salę konferencyjną służącą do okresowych spotkań kadry czy organizowania szkoleń lub konferencji. Ponieważ będzie ona znajdować się w tym samym lokalu, pracownicy będą mogli przejść do niej wprost od swoich stanowisk, nie musząc martwić się dojazdami.
  • Wynajem w zależności od potrzeb – dopiero zaczynasz swoją działalność i nie masz pewności, w jak wielu kierunkach będzie się ona rozwijać? Wynajmując biuro, za każdym razem zyskasz dokładnie tyle przestrzeni, ile potrzebujesz. W zależności od rozwoju przedsiębiorstwa możesz donajmować dodatkowe lokale lub rezygnować z tych, z których już korzystasz. Kupując biuro, jesteś skazany na to, co dostajesz – to zaś stwarza ryzyko, że w pewnym momencie dostępna przestrzeń okaże się za ciasna lub że część pomieszczeń będzie niezagospodarowana.

Jakie są wady wynajmu przestrzeni biurowej?

Pomimo tak wielu zalet wynajem biura wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Do najbardziej palących należy fakt, że jego właściciel może nieoczekiwanie rozwiązać z tobą umowę, co zmusi cię do poszukiwania kolejnego lokalu. Wadą wynajęcia biura jest również brak wpływu na wysokość czynszu – właściciel ma prawo podnieść go niezależnie od twoich potrzeb, co z kolei może przełożyć się na relatywne straty dla firmy.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.